Haber

İsrail’in Gazze’ye saldırısında ölü ve yaralılar var

Gazze İçişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin abluka altındaki bölgedeki Filistinlilerin meskenlerini hedef alan son saldırısında ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze şehrinin Pir Rıdvan ve El Basra mahallelerindeki meskenlere hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Hava saldırısı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre baskınlarda Filistinlilerin konutları ve altyapısı büyük zarar gördü.

Saldırının ardından ambulanslar yaralıları çevredeki hastanelere nakletmeye başladı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den yapılan baskınlarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırısında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu