Haber

Suudi Arabistan, Sudan’daki taraflar arasında diyaloğun temelini atmayı hedefliyor

Suudi Arabistan, Sudan Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’nun temsilcilerini ağırlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.

Sudan’daki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda bakanlar, bu ülkedeki şiddetin ve taraflar arasındaki askeri gerginliğin sona erdirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan-ABD özel girişimiyle Sudan’da çatışan tarafların temsilcilerinin Cidde’de bir araya geldiği görüşmede, söz konusu girişimin “gerginliği bir şekilde azaltmak için gerekli diyalog zeminini hazırlamayı” amaçladığı belirtildi. Bu, Sudan ve halkının güvenliğini ve istikrarını garanti ediyor.”

Öte yandan Al Arabiya televizyon kanalının haberine göre Sudan’da çatışan taraflar; Ordu ve HDK temsilcileri bugün Cidde’de doğrudan görüşmeler için ülkelerini terk etti.

Sudan Egemenlik Konseyi üyesi General Şemseddin el-Kebbashi, 2 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde ordu ve HDK temsilcilerinin katılımıyla 2 gün içinde ülkede ateşkesi görüşmek üzere doğrudan görüşmelerin başlayabileceğini duyurdu. .

Sudan’da, Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerini desteklemek amacıyla 2013 yılında kurulan Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) tam katılımını öngören “askeri güvenlik reformu” konusunda son aylarda yaşanan anlaşmazlık, , 15 Nisan sabahı sıcak çatışmaya dönüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu