Ekonomi

İkinci El Araç Satışında Yüksek Fiyat Şikayeti

2. el araçların liste fiyatının üzerinde satışından CİMER’e şikayetçi oldu

ANKARA’da avukat Selim Ünal, internette 2 milyon 900 bin liraya satışa sunulan otomobili almak için ilan sahibini aradığında aksesuar bahanesiyle 3 milyon 100 bin lira istendiğinde, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ve Ticaret Bakanlığı.

15 Temmuz’da yürürlüğe giren düzenleme ile 2. el araçların üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen sıfır cari satış fiyatının üzerinde bir fiyatla pazarlanması 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasak. Ankara’da yaşayan, internet sitesinde 2 milyon 900 bin liraya satışa sunulan 6 bin kilometredeki otomobili almak için telefonla arayan ilanın sahibi Hasan H. 3 milyon 100 bin lira. İlan sahibi, araca çeşitli aksesuarların takıldığını söyledi. Selim Ünal, bunun üzerine CİMER ve Ticaret Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu. Sıfır fiyatı 2 milyon 960 bin lira olan aracın ikinci eli için 3 milyon 100 bin lira istendiğini söyleyen Selim Ünal, “İlanda 2 milyon 900 bin lira yazıyor. Sıfır fiyat 2 olsun istedik. 1 milyon 960 bin lira olduğu için alın ama aradığımızda 3 milyon 100 bin lira istedi ‘arabaya fazladan bir şey taktık’ dedi. Hani şimdi ‘6 bin kilometre’ ya da ‘6 ay satmama’ şartı var, satılırsa 300 bin liraya kadar cezası var, o yüzden ‘6 bin kilometre’ yazmış, oysa araç 27 kilometredeydi. Maalesef insanları bu şekilde yanıltıyorlar” dedi.

Bunun suç olduğunu ifade eden avukat Ünal, “Ticaret Bakanlığı CİMER’e şikayette bulundu. 300 bin liraya kadar ceza almasını sağlayacağız. Araçların kilometresini çok yüksek yazıyorlar. Bir de diyorlar ki, 300 bin liraya kadar para cezası kesiliyor.” düşük fiyat yazıp çağırdığımızda yüksek meblağ.En azından hakkımızı aramaları için CİMER’e şikayet etmeleri gerekiyor.Ticaret Bakanlığı sıkı denetim yaptığı için bunlarla ilgilenecek.Bunun da cezası var. 300 bin liraya kadar. 1 Ocak 2024 tarihine kadar hiçbir şekilde bayi fiyatından daha yüksek bir fiyata satış yapamayacaklar.Bildiğimiz siteler tarandığında 6 bin kilometrelik aracı kim koyarsa koysun. ilan o araç sıfır Bizim yaşadığımız mağduriyetleri başkalarına da yaşatacaklar” dedi.

cungushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu