Haber

Fransız basınında seçimler: ‘Ülkenin 100 yıllık tarihinde bir ilk’

Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri dünya basınında da yakından takip edildi. Fransa’nın Le Monde gazetesi konuyla ilgili yaptığı haberde, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi görülmemiş bir şekilde ikinci tura kalabilir.”

Cumhurbaşkanlığı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarının yüzde 50’yi geçmediğine dikkat çeken gazete, “Ülkenin 100 yıllık tarihinde ilk ikinci tur seçimler 28 Mayıs’ta yapılacak” bilgisini paylaştı.

‘İKİNCİ DÖNÜŞÜN KAÇINMAZ GÖRÜNDÜĞÜNÜ KABUL ETMEK’

Seçim gecesi paylaşılan verilerin Erdoğan’a az farkla gösterdiğini hatırlatan Le Monde gazetesi, Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazanamayacağını yazarken, yaptığı konuşmada Cumhur İttifakı’nın mecliste net çoğunluğu elde ettiğini söyledi.

Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun başta oy sayımına itiraz ederek önde olduklarını söylediklerini belirten Le Monde, Kılıçdaroğlu’nun daha sonra ikinci turun kaçınılmaz göründüğünü kabul ettiğini söylediğini söyledi.

‘İKİNCİ TUR SEÇİMLERİ ERDOĞAN’A ZAMAN KURTARABİLİR’

Le Monde gazetesi de Erdoğan’ın 21 yıllık iktidarına ilişkin kısa bilgiler vererek, “İlk on yıldaki ekonomik canlanma ve Avrupa ile yakınlaşan ilişkileri, toplumsal ve siyasi çalkantılarla dolu ikinci on yıl izledi.”

Gazete, Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhur İttifakı ve Erdoğan’a karşı ‘seçmenlere açık bir alternatif sunduğunu’ belirterek, “İki hafta sonra yapılacak ikinci tur seçimler Erdoğan’a yeniden toparlanıp tartışmayı yeniden çerçevelendirmesi için zaman verebilir. . Ama yine de Türkiye’nin kendi döneminde yaşadığı en kötü ekonomik krizden ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlere hükümetin müdahale etmesinden duyulan hoşnutsuzluk Erdoğan’ın peşini bırakmayacak.” (DIŞ HABERLER)

kavaklidere-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu