Ekonomi

Bugün hesaplardaki ödemeler

Diyarbakır Acente / DİYARBAKIR (İGFA) –Depremden etkilenen illerde Nisan ayı İşsizlik Ödeneği ile Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneğinin bugün yapılacağı bildirildi.

İŞKUR Diyarbakır haberi resmi sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Kahramanmaraş il merkezi Şake’de işini kaybedip işsiz kalan vatandaşlar son 3 yılda en az 600 gün, 600-899 gün varsa 6 ay, 900-1079 gün varsa 8 ay işsizlik maaşı ödemiyor. gün ve 1080 gün varsa 10 aydır. Ayrıca bu kişiler devlet destekli sağlık hizmetlerinden de yararlanmaktadır. İşsizlik maaşı en az 3 bin 12 lira, en fazla 6 bin 25 lira olarak yatırılıyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR?

İşsizlik ödeneği, sigortalının priminin son dört ayına ait esas faizi dikkate alınarak hesaplanan işsizlik ödeneğidir. Kişinin ortalama günlük brüt karının yüzde 40’ı olarak hesaplanır. 2023 yılında taban fiyat yüzde 54,66 artırıldı. Buna göre en düşük işsizlik maaşı 3048,9 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 7885,4 lira olarak ödeniyor.

YARIM ÇALIŞMA HAKKI NASIL HESAPLANIR?

Doğum ve doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğinin günlük ölçüsü, kişinin işte aldığı ücret ne olursa olsun, günlük taban ücretin brüt tutarıdır.

Yarım çalışma ödeneği damga vergisi dışında herhangi bir vergi veya kesintiye tabi değildir.

caldiranhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu